Skip to main content

Constituency

  • Webuye East

Parties & Coalitions

  • ANC

Hon. Sambu, Bernard Alfred Wekesa

  1. 1.Education Background:

From

To

Education Institution

Qualification

1965

1969

University of Westminster, London

B. Sc (Hons) Electrical Engineering

1975

East African Community Management Institute for Eastern and Southern Africa, Arusha

Diploma in Management

1963

1964

Friends School, Kamusinga

‘A’ Level Certificate

1959

1962

Friends School , Kamusinga

‘O’ Level Certificate

1954

1958

Lugulu Intermediate School

KAPE

1950

1953

Magemo Primary School

CEE


  1. 2.Employment/Service History:

From

To

Employer/Institution

Position Held

March 2013

To date

Kenya National Assembly

Member of Parliament, Webuye East Constituency

December 2002

January 2013

Kenya National Assembly

Member of Parliament, Webuye Constituency

August 1993

KANU, Bungoma Branch

Secretary

1979

2007

Self-Employed

Director & Consultant

1976

1979

International Aeradio (E. A.) Limited

Commercial Director & Consultant

December 1984

AFC Leopards S.C.

Chairman

January 1977

St. Johns Ambulance, Kenya

Member, Governing Council

July 1975

E.A. Posts & Telecoms Corporation, Headquarters

Chief Long Range Planning & Resource Co-ordination, & Deputy Engineer-in-Chief

August

1973

E.A. Posts & Telecoms Corporation

Chief of Major Works Construction in Kenya

June 1971

E.A. Posts & Telecoms Corporation

Senior Executive Engineer

June 1970

E.A. Posts & Telecoms Corporation

Kenya Regional Executive Engineer

November

1964

July 1965

E. A. Posts & Telecoms Regional Training School, Nairobi

Instructor, Physics and Mathematics

  1. 3.Membership to Committees (10th Parliament):

From

To

Committee

Position Held

2008

January 2013

Budget Committee

Vice-Chairman

2008

January 2013

Departmental Committee on Justice and Legal Affairs

Member

2008

January 2013

Constituencies Development Fund Committee

Member

  1. 4.Membership to Committees (11th Parliament):

From

To

Committee

Position Held

2013

2017

Departmental Committee on Finance, Planning & Trade

Member

2013

2017

Budget & Appropriations Committee

Member

  1. 5.Membership to Committees (12th Parliament):

From

To

Committee

Position Held

2017

To date

Departmental Committee on Finance & Planning

Vice-Chairman

2017

To date

Committee on Delegated Legislation

Member

Constituencies Development Fund Budget
Bills Sponsored