Senate Committees

COMMITTEES’ MEMBERSHIP/LEADERSHIP AS AT 2ND AUGUST, 2018

 

1.HOUSEKEEPING COMMITTEES

 

I.SENATE BUSINESS COMMITTEE

 

1.Sen. Kenneth M. Lusaka,- Speaker of the Senate - (Chairperson)

2.Sen. Onesimus K. Murkomen,- Senate Majority Leader

3.Sen. James Orengo,- Senate Minority Leader

4.Sen. Susan Kihika,- Senate Majority Whip

5.Sen. Mutula Kilonzo Jnr.,- Senate Minority Whip

6.Sen. Fatuma Dullo, MP- Member

7.Sen. Sakaja Johnson Arthur, MP- Member

8.Sen. Mohamed Maalim Mohamed, MP - Member

9.Sen. Poghisio Samuel Losuron, MP - Member

10.Sen. James Orengo, MP- Member

11. Sen. Petronilla Were, MP- Member

12. Sen. Ledama Olekina, MP - Member

 

Secretariat

Mrs. Serah Kioko               - Director, Legislative and Procedures Services

 

  • II.PROCEDURE AND RULES COMMITTEE

 

1.Sen. Kenneth M. Lusaka, MP - Speaker of the Senate - (Chairperson)

2.Sen. Kithure Kindiki,- Deputy Speaker Senate

3.Sen. (Prof.) Margaret Kamar, MP

4.Sen. Steve Lelegwe Ltumbesi, MP

5.Sen. Rose Nyamunga, MP

6.Sen. Cleophas Malalah Wakhungu, MP

 

Secretariat

Mrs. Serah Kioko               - Director, Legislative and Procedures Services

 

III.LIAISON COMMITTEE

 

1.Sen. Kenneth M. Lusaka, MP - Speaker of the Senate, Chairperson

2.Sen. Ndwiga Peter Njeru, MP- Chair, Committee on Agriculture, Livestock & Fisheries

3.Sen. (Dr.) Lang‘at Christopher, MP - Chair, Committee on Education

4.Sen. Moi Gideon Kipsielei, MP - Chair, Committee on Information & Technology

5.Sen. Wamatangi P. Kimani, MP - Chair, Committee on Roads And Transportation

6.Sen. Ephraim Mwangi Maina, MP- Chair, Committee on Energy

7.Sen. Mohamed Maalim Mahamud, MP - Chair, Committee on Finance & Budget

8.Sen. Mbito Michael Malinga, MP - Chair, Committee on Health

9.Sen. Cherarkey Samson, MP - Chair, Committee on Justice, Legal Affairs & Human Rights

10.Sen. Mwangi P. Githiomi, MP - Chair, Committee on Lands, Environment & Natural Resources

11.Sen. Sakaja Johnson Arthur, MP - Chair, Committee on Labour & Social Welfare

12.Sen. Mohamed H. Yusuf, MP - Chair, Commtte. on National Security, Defence & Foreign Relations

13.Sen. Mpaayei P. Salau, MP - Chair, Nat. Cohesion, Equal Opportunities & Regional Integration

14.Sen. Kibiru C. Reubenson, MP - Chair, Committee on Tourism, Trade & Industrialization

15.Sen. Moses Kajwang’, MP - Chair, Committee on County Public Accounts & Investments

16.Sen. Poghisio Samuel Losuron, MP - Chair, Committee on Delegated Legislation

17.Sen. Nderitu J. Kinyua, MP- Chair, Committee on Devolved Government & Intergovernmental Relations.

 

Secretariat

Mr. Samuel Njuguna               - Director, Committees’ Services

Ms. Kavata Musyoka               - First Clerk Assistant

Ms. Carol Kirorei                     - Third Clerk Assistant

 

2.STANDING COMMITTEES

 

IV.COMMITTEE ON AGRICULTURE, LIVESTOCK AND FISHERIES

 

1.Sen. Ndwiga Peter Njeru, MP-Chairperson

2.Sen. Lelegwe Steve Ltumbesi, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Waqo Naomi Jillo, MP

4.Sen. Mbito Michael Malinga, MP

5.Sen. Wario Golich Juma, MP

6.Sen. (Prof.) Malachy Ekal, MP

7.Sen. Naomi Shiyonga, MP

8.Sen. Moses Kajwang’, MP

9.Vacant – Following the demise of Sen. Ben Oluoch Okello on 18th June, 2018

 

Secretariat

             Ms. Caroline Kirorei                      - Third Clerk Assistant

                  

V.COMMITTEE ON DEVOLUTION AND INTERGOVERNMENTAL RELATIONS

 

1.Sen. Nderitu John Kinyua, MP-Chairperson

2.Sen. Wario Golich Juma, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Ephraim Mwangi Maina, MP

4.Sen. Cherarkey Samson, MP

5.Sen. Iman Falhada Dekow, MP

6.Sen. Sitswila Amos Wako, MP

7.Sen. Rose Nyamunga, MP

8.Sen. Boniface Mutinda Kabaka, MP

9.Sen. Boy Issa Juma, MP

 

Secretariat

               Mr. Julius Ariwomoi                    - Principal Clerk Assistant II

 

 

VI.COMMITTEE ON EDUCATION

 

1.Sen. (Dr.) Lang‘at Christopher Andrew, MP-Chairperson

2.Sen. (Prof.) Kamar Margaret, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Mohamed Yusuf Haji, MP

4.Sen. Nderitu John Kinyua, MP

5.Sen. Seneta Mary Yiane, MP

6.Sen. (Dr.) Gertrude Musuruve Inimah, MP

7.Sen. (Dr.) Agnes Zani, MP

8.Sen. (Prof.) Samson Kegengo Ongeri, MP

9.Sen. Okongo Omogeni, MP

 

Secretariat

Mr. Joseph Mwangi                 - First Clerk Assistant

    

VII.COMMITTEE ON INFORMATION, COMMUNICATION AND TECHNOLOGY

 

1.Sen. Moi Gideon Kipsielei , MP-Chairperson

2.Sen. Abshiro Halake, MP

3.Sen. Aaron Cheruiyot, MP

4.Sen. Poghisio Samuel Losuron, MP

5.Sen. (Dr.) Milgo Alice Chepkorir,MP

6.Sen. Enoch Wambua, MP

7.Sen. Moses Kajwang’, MP

8.Sen. (Prof.) Imana Malachy Ekal, MP

9.Sen. Issa Boy Juma, MP

 

Secretariat

Mr. Peter Muchira                   - First Clerk Assistant

 

VIII.COMMITTEE ON ROADS AND TRANSPORTATION

 

1.Sen. Wamatangi Kimani Paul, MP-Chairperson

2.Sen. Godana Hargura, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Mpayeei Philip Salau, MP

4.Sen. Gona Christine Zawadi, MP

5.Sen. Lelegwe Steve Ltumbesi, MP

6.Sen. Slyvia Kasanga, MP

7.Sen. Stewart Madzayo, MP

8.Sen. Cleophas Malala, MP

9.Sen. Enoch Wambua, MP

 

Secretariat

                   Mr. Peter Mulesi                      - Third Clerk Assistant                              

 

IX.COMMITTEE ON ENERGY

 

1.Sen. Ephraim Mwangi Maina, MP-Chairperson

2.Sen. Seneta Mary Yiane, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Mithika Linturi, MP

4.Sen. Susan Wakarura Kihika, MP

5.Sen. (Prof.) Imana Malachy Ekal, MP

6.Sen. Ledama Olekina, MP

7.Sen. Mwaruma Johnes, MP

8.Sen. Mercy Chebeni, MP

9.Sen. Aaron Cheruiyot, MP

 

Secretariat

Ms. Gloria Wawira                        - Third Clerk Assistant  

         

X.COMMITTEE ON FINANCE AND BUDGET

 

1.Sen. Mohamed Maalim Mahamud, MP -Chairperson

2.Sen. Isaac Mwaura, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Cheruiyot Aaron, MP

4.Sen. Farhiya Haji, MP

5.Sen. (Dr) Ali Abdullahi Ibrahim, MP

6.Sen. Wetangula Moses Masika, MP

7.Sen. Mutula Kilonzo Jnr., MP

8.Sen. Boniface Mutinda Kabaka, MP

9.Sen. Rose Nyamunga, MP

 

          Secretariat

                        Ms. Emmy Chepkwony       - Principal Clerk Assistant II

                       Mr. Christopher Gitonga     - Third Clerk Assistant           

 

XI.COMMITTEE ON HEALTH

 

1.Sen. Mbito Michael Malinga, MP-Chairperson

2.Sen. (Dr.) Ali Abdullahi Ibrahim, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Beth Mugo, MP

4.Sen. Nderitu John Kinyua, MP

5.Sen. Iman Falhada Dekow, MP

6.Sen. Okong’o Omogeni, MP

7.Sen. Petronilla Were Lokorio, MP[

8.Sen. Masitsa Naomi Shiyonga, MP

9.Vacant – Following the demise of Sen. Ben Oluoch Okello on 18th June, 2018

 

Secretariat

Mr. Crispus Njogu             - Third Clerk Assistant           

 

XII.COMMITTEE ON JUSTICE, LEGAL AFFAIRS AND HUMAN RIGHTS

 

1.Sen. Cherarkey Samson, MP-Chairperson

2.Sen. Mithika Linturi, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Dullo Fatuma, MP

4.Sen. Kang’ata Irungu, MP

5.Sen. Susan Wakarura Kihika, MP

6.Sen. Wako Sitswila Amos, MP

7.Sen. Kilonzo Mutula Jnr. , MP

8.Sen. James Orengo, MP

9.Sen. Faki Mohamed, MP

Secretariat

Ms. Kavata Musyoka              - First Clerk Assistant   

     

XIII.COMMITTEE ON LABOUR AND SOCIAL WELFARE

 

1.Sen. Sakaja Johnson Arthur, MP-Chairperson

2.Sen. (Dr.) Milgo Alice Chepkorir , MP-Vice Chairperson

3.Sen. Samson Cherarkey, MP

4.Sen. Poghisio Samuel Losuron, MP

5.Sen. Mwaura Isaac, MP

6.Sen. Beatrice Kwamboka, MP

7.Sen. (Dr.) Gertrude Musuruve Inimah, MP

8.Sen. Petronilla Were Lokorio, MP

9.Sen. Stewart Madzayo, MP

 

Secretariat

Ms. Mwanate Shaban                   - First Clerk Assistant             

 

XIV.COMMITTEE ON LANDS , ENVIRONMENT AND NATURAL RESOURCES

 

1.Sen. Mwangi Paul Githiomi, MP-Chairperson

2.Sen. Prengei Victor, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Godana Hargura, MP

4.Sen. Ndwiga Peter Njeru, MP

5.Sen. Halake Abshiro, MP

6.Sen. George Khaniri, MP

7.Sen. Mwaruma Johnes, MP

8.Sen. Slyvia Kasanga, MP

9.Sen. Boy Issa Juma, MP

 

Secretariat

Mr. Victor Bett                    - Third Clerk Assistant  

 

XV.COMMITTEE ON NATIONAL COHESION, EQUAL OPPORTUNITY AND REGIONAL INTEGRATION

 

1.Sen. Mpaayei Philip Salau, MP

2.Sen. Waqo Naomi Jillo, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Moi Gideon Kipsielei, MP

4.Sen. Gona Christine Zawadi, MP

5.Sen. Anuar Loititip, MP

6.Sen. Enoch Wambua, MP

7.Sen. Beatrice Kwamboka, MP

8.Sen. Judith Pareno, MP

9.Vacant – Following the demise of Sen. Ben Oluoch Okello on 18th June, 2018

 

Secretariat

Mr. Stephen Gikonyo          - Senior Clerk Assistant

             

XVI.COMMITTEE ON NATIONAL SECURITY, DEFENCE AND FOREIGN RELATIONS

 

1.Sen. Mohamed Haji Yusuf, MP

2.Sen. Sakaja Johnson Arthur, MP

3.Sen. Dullo Fatuma, MP

4.Sen. Susan Wakarura Kihika

5.Sen. Anuar Loititip, MP

6.Sen. Fred Outa , MP

7.Sen. Beatrice Kwamboka, MP

8.Sen. Judith Pareno, MP

9.Sen. Wetangula Moses Masika, MP

 

Secretariat

Ms. Rose Mudibo                - Second Clerk Assistant                                      

 

XVII.COMMITTEE ON TOURISM, TRADE AND INDUSTRIALIZATION

 

1.Sen. Kibiru Charles Reubenson, MP-Chairperson

2.Sen. Anuar Loititip, MP-Vice Chairperson

3.Sen. Mwangi Paul Githiomi, MP

4.Sen. (Dr.) Lang’at Christopher Andrew, MP

5.Sen. Wario Golich Juma, MP

6.Sen. (Dr.) Agnes Zani, MP

7.Sen. Mwaruma Johnes, MP

8.Sen. Masitsa Naomi Shiyonga, MP

9.Sen. Mercy Chebeni, MP

 

Secretariat

Mr. Ibrahim Leruk                   - Senior Clerk Assistant                   

 

3.SESSIONAL COMMITTEES

 

XVIII.COMMITTEE ON COUNTY PUBLIC ACCOUNTS AND INVESTMENT

 

 

1.Sen. Moses Kajwang’, MP-Chairperson

2.Sen. Mithika Linturi, MP

3.Sen. Fatuma Dullo, MP

4.Sen. Wamatangi Kimani Paul MP

5.Sen. Kibiru Charles Reubenson

6.Sen. Omanga Millicent, MP

7.Sen. Mohamed Faki, MP

8.Sen. Ledama Olekina, MP

9.Sen. (Prof.) Sam Ongeri, MP

 

Secretariat

Mr. Boniface Lenairoshi           - Principal Clerk Assistant I

Mr. Charles Ngatia                 - Third Clerk Assistant           

Mr. Yusuf Shimoy                   - Third Clerk Assistant

 

XIX.COMMITTEE ON DELEGATED LEGISLATION

 

1.Sen. Poghisio Samuel Losuron, MP

2.Sen. Haji Farhiya Ali, MP

3.Sen. Kang’ata Irungu, MP

4.Sen. Prengei Victor, MP

5.Sen. Omanga Millicent, MP

6.Sen. Judith Pareno, MP

7.Sen. Mutinda Kabaka, MP

8.Sen. Okong’o Omogeni, MP

9.Sen. Mohamed Faki, MP

                                                  

     Secretariat

     Mr. Derick Koli              - Senior Clerk Assistant

 

4.AD HOC SELECT COMMITTEES

 

XX.AD HOC COMMITTEE ON THE TEA SECTOR IN KENYA (Established on 28th March for a period of five (5) months)

1.Sen. Aaron Cheruiyot, MP-Chairperson

2. Sen. Njeru Ndwiga, EGH, MP - Vice Chairperson

3. Sen. Irungu Kang’ata, MP

4. Sen. (Prof.) Sam Ongeri, EGH, MP

5. Sen. George Khaniri, MGH. MP

6. Sen. (Dr.) Christopher Lang’at, MP

7. Sen. Samson Cherarkey, MP

8. Sen. Cleophas Malala, MP

9. Sen. Mercy Chebeni, MP        

                       

Secretariat

Ms. Mary J. Chesire                 - Deputy Director, Committees’ Services   

Mr. Chrispus Njogu                 - Third Clerk Assistant

 

XXI.AD HOC COMMITTEE ON THE SOLAI DAM TRAGEDY (Established on 13th June 2018 for a period of sixty (60) days

 

1.Sen. Mutula Kilonzo Junior, MP-Chairperson

2.Sen. Mithika Linturi, MP-Vice-Chairperson

3. Sen. Fatuma Dullo, CBS, MP – Member

4. Sen. Sakaja Johnson, MP - Member

5. Sen.(Eng.) Ephraim Maina, EBS, MP

6. Sen. (Prof.) Imana Malachy Ekal, MP

7. Sen. (Arch.) Sylvia Kasanga, MP

8. Sen.(Eng.) Ephraim Maina, MP

9. Sen. Susan Kihika, MP

 

Secretariat

Mr. Peter Muchira          - First Clerk Assistant

Ms. Rose Mudibo           - Second Clerk Assistant

Contact Us

The Clerk 
Senate
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

The Clerk
Kenya National Assembly
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

Parliament of Kenya. All rights reserved.