Member of Parliament CountyConstituencyPartyStatusSpecial Interests
Hon. Jaldesa, Rehema Dida Hon. Jaldesa, Rehema Dida Isiolo Isiolo JP Elected Gender issues
Hon. Jungle, Patrick Kimani Wainaina Hon. Jungle, Patrick Kimani Wainaina Kiambu Thika Town IND Elected Trade and Industry
Hon. K'Oyoo, James Onyango Hon. K'Oyoo, James Onyango Kisumu Muhoroni ODM Elected Business and Agriculture
Hon. Kabeabea, Josphat Gichunge Mwirabua Hon. Kabeabea, Josphat Gichunge Mwirabua Meru Tigania East PNU Elected Manufacturing (Industrial Development), Land Development
Hon. Kajwang’, Francis Tom Joseph Hon. Kajwang’, Francis Tom Joseph Nairobi Ruaraka ODM Elected No
Hon. Kaluma, George Peter Opondo Hon. Kaluma, George Peter Opondo Homa Bay Homa Bay Town ODM Elected Governance and Education
Hon. Kamanda, Maina Hon. Kamanda, Maina N/A Nominated JP Nominated No
Hon. Kamene, Joyce Hon. Kamene, Joyce Machakos Machakos WDM-K Elected Education, Health, Infrastructure
Hon. Kamket Kassait, William Hon. Kamket Kassait, William Baringo Tiaty KANU Elected No
Hon. Kanchory, Elijah Memusi Hon. Kanchory, Elijah Memusi Kajiado Kajiado Central ODM Elected Agriculture, Business & Construction
Hon. Kandie, Joshua Chepyegon Hon. Kandie, Joshua Chepyegon Baringo Baringo Central MCCP Elected International Trade, Education and International Relations
Hon. Karani, Christopher Odhiambo Siaya Ugenya ODM Elected No
Hon. Kasalu, Irene Muthoni Hon. Kasalu, Irene Muthoni Kitui Kitui WDM-K Elected Finance, Energy
Hon. Katana, Aisha Jumwa Karisa Hon. Katana, Aisha Jumwa Karisa Malindi Malindi ODM Elected Politics and Children’s Rights
Hon. Katana, Paul Kahindi Hon. Katana, Paul Kahindi Kilifi Kaloleni ODM Elected Advocacy in good governance, socio economic empowerment, Youth and Women issues, Advocacy in children’s education
Hon. Kaunya, Edward Oku Hon. Kaunya, Edward Oku Busia Teso North ANC Elected Public Administration and Security Specialist
Hon. Kega, Mathenge James Kanini Hon. Kega, Mathenge James Kanini Nyeri Kieni N/A Elected Renewable sources of Energy (Wind, Solar & Geothermal)
Hon. Keter, Alfred Kiptoo Hon. Keter,  Alfred Kiptoo Nandi Nandi Hills JP Elected Swimming
Hon. Keter, Gideon N/A Nominated JP Nominated No
Hon. Keynan, Wehliye Adan Hon. Keynan, Wehliye Adan Wajir Eldas JP Elected Parliamentary Diplomacy
Hon. Kiai, Anthony Githiaka Hon. Kiai, Anthony Githiaka Nyeri Mukurweini JP Elected No
Hon. Kiaraho, David Njuguna Hon. Kiaraho, David Njuguna Nyandarua Ol Kalou JP Elected Consultancy (Built Environment) - Architectural Oriented
Hon. Kibeh, Annie Wanjiku Hon. Kibeh, Annie Wanjiku Kiambu Gatundu North JP Elected Education, Information Technology and Women Leadership and Empower
Hon. Kibiwot, Julius Melly Hon. Kibiwot, Julius Melly Nandi Tinderet JP Elected Management
Hon. Kibunguchy, Enoch Wamalwa Kakamega Likuyani FORD-K Elected No
Hon. Kigano, Clement Muturi Hon. Kigano, Clement Muturi Murang'a Kangema JP Elected Litigation, Energy
Hon. Kihara, Jayne Njeri Wanjiru Hon. Kihara, Jayne Njeri Wanjiru Nakuru Naivasha JP Elected Community Development
Hon. Kihara, Peter Kimari Hon. Kihara, Peter Kimari Murang'a Mathioya JP Elected No
Hon. Kilonzo, Charles Mutavi Hon. Kilonzo, Charles Mutavi Machakos Yatta IND Elected Defence & Foreign Affairs, Matters on Education
Hon. Kimani, Francis Kuria Hon. Kimani, Francis Kuria Nakuru Molo JP Elected Finance, Budgeting and Social Welfare

Contact Us

The Clerk 
Senate
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

The Clerk
Kenya National Assembly
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

Parliament of Kenya. All rights reserved.