Member of Parliament CountyConstituencyPartyStatusSpecial Interests
Hon. Hassan, Omar Mohamed Maalim Hon. Hassan, Omar Mohamed Maalim Mandera Mandera East EFP Elected National Security, Energy & Infrastructure
Hon. Hassan, Rehema Tana River Tana River MCCP Elected Water, Agriculture and Gender issues
Hon. Hassan, Zuleikha Juma Hon. Hassan, Zuleikha Juma Kwale Kwale ODM Elected Development, Youth, Women and Environment
Hon. Hiribae, Said Buya Hon. Hiribae, Said Buya Tana River Galole FORD-K Elected No
Hon. Hulufo, Hassan Oda Hon. Hulufo, Hassan Oda Isiolo Isiolo North KPP Elected No
Hon. Ibrahim, Abdi Mude Hon. Ibrahim, Abdi Mude Mandera Lafey EFP Elected Health
Hon. Ibrahim, Ahmed Abdisalan Hon. Ibrahim, Ahmed Abdisalan Wajir Wajir North ODM Elected Project Management and Public Policy
Hon. Ibrahim, Nasri Sahal Hon. Ibrahim, Nasri Sahal N/A Nominated FORD - K Nominated Foreign Policy, Water and Environmental issues
Hon. Ichung'wah, Anthony Kimani Hon. Ichung'wah, Anthony Kimani Kiambu Kikuyu JP Elected Finance & Fund Management
Hon. Injendi, Moses Malulu Hon. Injendi, Moses Malulu Kakamega Malava JP Elected Education, Community Development Matters, Politics, and Leadership
Hon. Iringo, Cyprian Kubai Hon. Iringo, Cyprian Kubai Meru Igembe Central JP Elected Arbitration & Team Building
Hon. Jaldesa, Rehema Dida Hon. Jaldesa, Rehema Dida Isiolo Isiolo JP Elected Gender issues
Hon. Jungle, Patrick Kimani Wainaina Hon. Jungle, Patrick Kimani Wainaina Kiambu Thika Town IND Elected Trade and Industry
Hon. K'Oyoo, James Onyango Hon. K'Oyoo, James Onyango Kisumu Muhoroni ODM Elected Business and Agriculture
Hon. Kabeabea, Josphat Gichunge Mwirabua Hon. Kabeabea, Josphat Gichunge Mwirabua Meru Tigania East PNU Elected Manufacturing (Industrial Development), Land Development
Hon. Kajwang’, Francis Tom Joseph Hon. Kajwang’, Francis Tom Joseph Nairobi Ruaraka ODM Elected No
Hon. Kaluma, George Peter Opondo Hon. Kaluma, George Peter Opondo Homa Bay Homa Bay Town ODM Elected Governance and Education
Hon. Kamanda, Maina Hon. Kamanda, Maina N/A Nominated JP Nominated No
Hon. Kamene, Joyce Hon. Kamene, Joyce Machakos Machakos WDM-K Elected Education, Health, Infrastructure
Hon. Kamket Kassait, William Hon. Kamket Kassait, William Baringo Tiaty KANU Elected No
Hon. Kanchory, Elijah Memusi Hon. Kanchory, Elijah Memusi Kajiado Kajiado Central ODM Elected Agriculture, Business & Construction
Hon. Kandie, Joshua Chepyegon Hon. Kandie, Joshua Chepyegon Baringo Baringo Central MCCP Elected International Trade, Education and International Relations
Hon. Karani, Christopher Odhiambo Siaya Ugenya ODM Elected No
Hon. Kasalu, Irene Muthoni Hon. Kasalu, Irene Muthoni Kitui Kitui WDM-K Elected Finance, Energy
Hon. Katana, Aisha Jumwa Karisa Hon. Katana, Aisha Jumwa Karisa Malindi Malindi ODM Elected Politics and Children’s Rights
Hon. Katana, Paul Kahindi Hon. Katana, Paul Kahindi Kilifi Kaloleni ODM Elected Advocacy in good governance, socio economic empowerment, Youth and Women issues, Advocacy in children’s education
Hon. Kaunya, Edward Oku Hon. Kaunya, Edward Oku Busia Teso North ANC Elected Public Administration and Security Specialist
Hon. Kega, Mathenge James Kanini Hon. Kega, Mathenge James Kanini Nyeri Kieni N/A Elected Renewable sources of Energy (Wind, Solar & Geothermal)
Hon. Keter, Alfred Kiptoo Hon. Keter,  Alfred Kiptoo Nandi Nandi Hills JP Elected Swimming
Hon. Keter, Gideon N/A Nominated JP Nominated No

Contact Us

The Clerk 
Senate
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

The Clerk
Kenya National Assembly
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

Parliament of Kenya. All rights reserved.