Member of Parliament CountyConstituencyPartyStatusSpecial Interests
Hon. Chepkoech, Joyce Korir Hon. Chepkoech, Joyce Korir Bomet Bomet JP Elected READING, TRAVELLING, SWIMMING
Hon. Chepkut, William Kamuren Chirchir Hon. Chepkut, William Kamuren Chirchir Uasin Gishu Ainabkoi IND Elected Travelling, politics, Sports and Foreign Affairs
Hon. Chepkwony, Charity Kathambi Hon. Chepkwony, Charity Kathambi Nakuru Njoro JP Elected Budgeting, Environment and Natural Resources
Hon. Cheruiyot, Gladwell Jesire Hon. Cheruiyot, Gladwell Jesire Baringo Baringo KANU Elected Investigations and Security Studies
Hon. Chesebe, Fred Kapondi Hon. Chesebe, Fred Kapondi Bungoma Mt. Elgon JP Elected Administration and National Security, Energy and Roads.
Hon. Chumel, Samwel Moroto West Pokot Kapenguria JP Elected No
Hon. Dawood, Abdul Rahim Hon. Dawood, Abdul Rahim Meru North Imenti JP Elected Service to the less privileged of society
Hon. Duale, Aden Bare Hon. Duale, Aden Bare Garissa Garissa Township JP Elected No
Hon. Duale, Mohamed Dahir Hon. Duale, Mohamed Dahir Garissa Dadaab KANU Elected No
Hon. Ekomwa, James Lomenen Hon. Ekomwa, James Lomenen Turkana Turkana South JP Elected No
Hon. Emanikor, Joyce Akai Hon. Emanikor, Joyce Akai Turkana Turkana JP Elected Gender; Social Policy Analysis; Education, Environment & Sustainable Development; Conflict Resolution/Management
Hon. Gaal, Ahmed Bashane Hon. Gaal, Ahmed Bashane Wajir Tarbaj PDR Elected Community Service
Hon. Gachagua, Rigathi Hon. Gachagua, Rigathi Nyeri Mathira JP Elected No
Hon. Gachobe, Samuel Kinuthia Hon. Gachobe, Samuel Kinuthia Nakuru Subukia JP Elected Transport and Energy
Hon. Gakuya, James Mwangi Hon. Gakuya, James Mwangi Nairobi Embakasi North JP Elected Leadership and Business
Hon. Gakuya, Mercy Wanjiku Hon. Gakuya, Mercy Wanjiku Nairobi Kasarani JP Elected Education and Health
Hon. Ganya, Francis Chachu Hon. Ganya, Francis Chachu Marsabit North Horr FAP Elected Environmental Issues, and Sustainable Development
Hon. Garane, Mohamed Hire Hon. Garane, Mohamed Hire Garissa Lagdera KANU Elected Politics and humanitarian and social work
Hon. Ghati, Dennitah Hon. Ghati, Dennitah N/A Nominated ODM Nominated Education, International/Foreign Affairs, Security/Defense and Agriculture
Hon. Gikaria, David Hon. Gikaria, David Nakuru Nakuru Town East JP Elected No
Hon. Gimose, Charles Gumini Hon. Gimose, Charles Gumini Vihiga Hamisi FORD-K Elected No
Hon. Gitau, Faith Wairimu Hon. Gitau, Faith Wairimu Laikipia Nyandarua JP Elected Administration and National Security; Environment; Defence and Foreign Relations.
Hon. Githinji, Robert Gichimu Hon. Githinji, Robert Gichimu Kirinyaga Gichugu JP Elected Advocacy
Hon. Gk, George Macharia Kariuki Hon. Gk, George Macharia Kariuki Kirinyaga Ndia JP Elected No
Hon. Gogo, Lilian Achieng Hon. Gogo, Lilian Achieng Homa Bay Rangwe ODM Elected Energy, Infrastructure, Education, Agriculture
Hon. Gure, Anab Mohamed Garissa Garissa JP Elected No
Hon. Guyo, Ali Wario Hon. Guyo, Ali Wario Tana River Garsen WDM-K Elected No
Hon. Hassan, Amina Gedow Hon. Hassan, Amina Gedow Mandera Mandera EFP Elected Community Empowerment and Charity work through assisting orphans and vulnerable people
Hon. Hassan, Kulow Maalim Hon. Hassan, Kulow Maalim Mandera Banissa EFP Elected Transport and Infrastructure, water and Sanitation
Hon. Hassan, Omar Mohamed Maalim Hon. Hassan, Omar Mohamed Maalim Mandera Mandera East EFP Elected National Security, Energy & Infrastructure

Contact Us

The Clerk 
Senate
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

The Clerk
Kenya National Assembly
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

Parliament of Kenya. All rights reserved.