Member of Parliament CountyConstituencyPartyStatusSpecial Interests
Hon. Atandi, Samuel Onunga Hon. Atandi, Samuel Onunga Siaya Alego Usonga ODM Elected No
Hon. Babu, Owino Paul Ongili Nairobi Embakasi East ODM Elected No
Hon. Bady, Bady Twalib Hon. Bady, Bady Twalib Mombasa Jomvu ODM Elected Assisting the needy in the society
Hon. Baya, Owen Yaa Kilifi Kilifi North ODM Elected No
Hon. Bowen, David Kangogo Hon. Bowen, David Kangogo Elgeyo Marakwet Marakwet East JP Elected Information, Communication & Technology; and Software Engineering
Hon. Bunyasi, Sakwa John Hon. Bunyasi, Sakwa John Busia Nambale ANC Elected Public Finance, Monetary Policy, Agricultural Policy, Environment and Natural Resources
Hon. Buyu, Rozaah Akinyi Hon. Buyu, Rozaah Akinyi Kisumu Kisumu ODM Elected Water, Agriculture and Public Relations
Hon. Chebaibai, Jane Jepkorir Kiptoo Hon. Chebaibai, Jane Jepkorir Kiptoo Elgeyo Marakwet Elgeyo/Marakwet JP Elected Innovation and Discovery
Hon. Cheboi, Moses Kipkemboi Hon. Cheboi, Moses Kipkemboi Nakuru Kuresoi North JP Elected No
Hon. Chege, Maitu Sabina Wanjiru Hon. Chege, Maitu Sabina Wanjiru Murang’a Murang'a JP Elected No
Hon. Chepkoech, Joyce Korir Hon. Chepkoech, Joyce Korir Bomet Bomet JP Elected READING, TRAVELLING, SWIMMING
Hon. Chepkut, William Kamuren Chirchir Hon. Chepkut, William Kamuren Chirchir Uasin Gishu Ainabkoi IND Elected Travelling, politics, Sports and Foreign Affairs
Hon. Chepkwony, Charity Kathambi Hon. Chepkwony, Charity Kathambi Nakuru Njoro JP Elected Budgeting, Environment and Natural Resources
Hon. Cheruiyot, Gladwell Jesire Hon. Cheruiyot, Gladwell Jesire Baringo Baringo KANU Elected Investigations and Security Studies
Hon. Chesebe, Fred Kapondi Hon. Chesebe, Fred Kapondi Bungoma Mt. Elgon JP Elected Administration and National Security, Energy and Roads.
Hon. Chumel, Samwel Moroto West Pokot Kapenguria JP Elected No
Hon. Dawood, Abdul Rahim Hon. Dawood, Abdul Rahim Meru North Imenti JP Elected Service to the less privileged of society
Hon. Duale, Aden Bare Hon. Duale, Aden Bare Garissa Garissa Township JP Elected No
Hon. Duale, Mohamed Dahir Hon. Duale, Mohamed Dahir Garissa Dadaab KANU Elected No
Hon. Ekomwa, James Lomenen Hon. Ekomwa, James Lomenen Turkana Turkana South JP Elected No
Hon. Emanikor, Joyce Akai Hon. Emanikor, Joyce Akai Turkana Turkana JP Elected Gender; Social Policy Analysis; Education, Environment & Sustainable Development; Conflict Resolution/Management
Hon. Gaal, Ahmed Bashane Hon. Gaal, Ahmed Bashane Wajir Tarbaj PDR Elected Community Service
Hon. Gachagua, Rigathi Hon. Gachagua, Rigathi Nyeri Mathira JP Elected No
Hon. Gachobe, Samuel Kinuthia Hon. Gachobe, Samuel Kinuthia Nakuru Subukia JP Elected Transport and Energy
Hon. Gakuya, James Mwangi Hon. Gakuya, James Mwangi Nairobi Embakasi North JP Elected Leadership and Business
Hon. Gakuya, Mercy Wanjiku Hon. Gakuya, Mercy Wanjiku Nairobi Kasarani JP Elected Education and Health
Hon. Ganya, Francis Chachu Hon. Ganya, Francis Chachu Marsabit North Horr FAP Elected Environmental Issues, and Sustainable Development
Hon. Garane, Mohamed Hire Hon. Garane, Mohamed Hire Garissa Lagdera KANU Elected Politics and humanitarian and social work
Hon. Ghati, Dennitah Hon. Ghati, Dennitah N/A Nominated ODM Nominated Education, International/Foreign Affairs, Security/Defense and Agriculture
Hon. Gikaria, David Hon. Gikaria, David Nakuru Nakuru Town East JP Elected No

Contact Us

The Clerk 
Senate
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

The Clerk
Kenya National Assembly
Tel: 254 2 2221291 or 2848000
Fax: 254 2 2243694

Parliament of Kenya. All rights reserved.